Костарика Земјата што го направи вистинскиот избор!

Костарика, земјата што го направи вистинскиот избор! Ах! Костарика, оваа земја што на моето прво патување таму ме изненади над очекувањата! И каков правилен избор направија? Сега ти кажувам. Што е со патувањето за време на пандемијата? Пред да зборуваме за Костарика…

Заштитна маска против СОВИД-19

Прочитај повеќе Костарика Земјата што го направи вистинскиот избор!

Обединетото Кралство, земја на чај од 5 часот наутро и место каде да не доцните!

Денес ќе разговараме за Велика Британија, земјата која е позната по чајот во 5:00 часот, и не доцнете! Пристигнувајќи во Лондон од меѓународниот аеродром Хитроу на моето прво патување во Велика Британија, веќе беше можно да видам нешто што е многу добро за туристот. Аеродромот е поврзан со метрото. И каде…

Прочитај повеќе Обединетото Кралство, земја на чај од 5 часот наутро и место каде да не доцните!

Белгија - идеална земја за читање стрипови, додека пиете пиво и јадете чоколади

Денес ќе разговараме за Белгија, земја што е за сите стрипови, пиво и чоколади. Се надевам дека читањето е воодушевување! На крајот ќе имаме изненадување (само за Бразилците, засега). Антверпен - главниот град на дијамантите Одлично место да се стигне до Белгија. Ако е можно, го препорачувам возот, бидејќи веќе во

Прочитај повеќе Белгија - идеална земја за читање стрипови, додека пиете пиво и јадете чоколади

Колку Нобелови награди заслужува вашата мајка? - Семејството Кири основаше најмалку 2 - Полска и Франција

На овој ден на мајката би сакал да го поставам следново прашање: Колку Нобелови награди заслужува вашата мајка? Мислам дека само заради тоа што ни го даде дарот на животот, таа веќе заслужува едната, другата доаѓа за да нè поддржува додека не добиеме храброст и одиме на свои нозе. Па, семејството Кири има основано најмалку 2

Јас и Мари Кири

Прочитај повеќе Колку Нобелови награди заслужува вашата мајка? - Семејството Кири основаше најмалку 2 - Полска и Франција

Зошто бразилските компании треба да се придржуваат до концептот ЕСГ - социјално управување со животната средина и како тоа може да им користи на сите.

Што е ЕСГ? Концептот ЕСГ е рамнотежа помеѓу стативот: Еколошко, социјално и управување со деловна активност. Во овие прашања можеме да наведеме како пример: Environmentalивотна средина: Еколошкото прашање вклучува: климатски промени, природни ресурси, загадување, отпад и биодиверзитет. Социјално: Во социјалниот критериум можеме да потенцираме: човечки капитал, социјални можности,

Прочитај повеќе Зошто бразилските компании треба да се придржуваат до концептот ЕСГ - социјално управување со животната средина и како тоа може да им користи на сите.

Прво патување во Австрија - Земјата што го револуционираше светот - Виена

Искористување на карантинот (поради КОВИД-19) за ажурирање на блогот. Запомнете, ако излегувате, носете маска, ако можете да се вакцинирате и да ги почитувате здравствените прописи. Откако го кажавме тоа, дали ќе ја посетиме Австрија? Uriубопитност Првото нешто што треба да се има на ум е дека во Австрија главен јазик е германскиот. Но, застани

Улица Моцарт

Прочитај повеќе Прво патување во Австрија - Земјата што го револуционираше светот - Виена

Холандија? Висок стандард и разновидност на Холандија

И искористувајќи го карантинот, ајде да го ажурираме овој блог уште малку. Одлична идеја е да го прегледате тој албум со фотографии. И прегледајте го, што веројатно беше „патување кон иднината“ и во културен универзум! Да, денес ќе зборуваме за Холандија, земјата што предава толку многу практично на сите предмети. Холандија е

Централна станица во Амстердам

Прочитај повеќе Холандија? Висок стандард и разновидност на Холандија

Прво патување во Литванија - Вилнус - Гледање на добри пријатели

Што ме импресионираше најмногу? Да се ​​сретнам со мојата пријателка од Белорусија, која, дури и бремена, ја премина границата само за повторно да ја види својата стара пријателка од Бразил, ова беше уникатно искуство. И таа сепак донесе многу подароци! Игла и разгледница од Минск, и неколку кукли од Белорусија за среќа. (О и колачиња…

Замокот Тракаи

Прочитај повеќе Прво патување во Литванија - Вилнус - Гледање на добри пријатели

Зошто Прага е едно од најдобрите места за поминување на Ноќта на вештерките? - Чешка република

Знаеме дека 31-ви октомври се смета за Халоувен или Ноќта на вештерките, празник кој сè уште не е официјално дел од бразилскиот календар, но се слави во различни делови на светот. Тука во Бразил го имаме 02-ри ноември, празник и ден на мртвите. Но, зошто е Чешка

Прочитај повеќе Зошто Прага е едно од најдобрите места за поминување на Ноќта на вештерките? - Чешка република

Што нè учат Маите и Ацтеките за пандемијата? - Мексико

Маите и Ацтеките, дури и по векови, сè уште нè учат толку многу! Ако погледнеме малку повеќе историја, би можеле да научиме и да не повториме некои грешки. Дали некогаш сте се запрашале зошто Европејците доминираат во Америка, а не обратно? Па, ако одговорите на ова прашање велејќи дека тоа е затоа што…

Прочитај повеќе Што нè учат Маите и Ацтеките за пандемијата? - Мексико

Зошто земјата на Дедо Мраз е толку кул? - Финска - Хелсинки

Знам дека има уште малку пред Божиќ, но сакав да напишам за земјата на Дедо Мраз и зошто да не зборувам за моето прво патување таму? Па, да разговараме малку за Финците, овој ефикасен и поддржувачки народ. Како стигнав до Финска? Мојот прв…

Прочитај повеќе Зошто земјата на Дедо Мраз е толку кул? - Финска - Хелсинки

Како е да се лета со Катар ервејс и со аеродромот во Доха.

Како е да се лета со Катар ервејс? Ја знаете ли таа можност што се појавува во вашиот живот и која тешко може да се повтори? Така е, ова беше моето прво патување со „Катар ервејс“. Сценариото веќе беше подготвено за Азија, но поради виша сила не беше можно да се заврши антената, што

Прочитај повеќе Како е да се лета со Катар ервејс и со аеродромот во Доха.

Уругвај друга земја освен Јужна Америка - Монтевидео

  Искористувајќи го слободното време во овој карантин, решив да видам фотографии од стари патувања и… забележав дека имам повеќе материјал за ажурирање на блогот отколку што замислував. Така, денес ќе разговарам малку за Уругвај. Земја која е многу поразлична од Јужна Америка и зошто? Заради нивните јавни политики. Во

Прочитај повеќе Уругвај друга земја освен Јужна Америка - Монтевидео

Интервју со Бразилец, како е искуството на размена? - Firenze - Италија

Како е искуството на размена? Денес ќе ви донесеме малку како е искуството со студирање во странство. За да го направам ова, ќе сметам на помошта на Хереза. Па, се запознавме кога дојде во Бразилија да го прослави роденденот на нејзината сестра. Таа учествуваше во програмата „Наука без граници“ и имаше одличен…

Прочитај повеќе Интервју со Бразилец, како е искуството на размена? - Firenze - Италија

Лево наспроти десната идеологија, зошто е речиси невозможно да се дефинира на која страна сте?

Во последно време во Бразил се зборува многу за наводна идеолошка војна, помеѓу луѓе кои размислуваат на „поправеден“ начин против луѓето кои мислат „полеви“. Но, дали знаете што значат овие поими? Пред да започнеме, да видиме од каде потекнуваат овие термини. Потеклото на левата и десната страна.

Прочитај повеќе Лево наспроти десната идеологија, зошто е речиси невозможно да се дефинира на која страна сте?

Дали вреди шопингот во Сиудад Дел Есте? - Парагвај

Па луѓе, бидејќи сме во карантин, решив да прегледам неколку стари фотографии и на средината на нив најдов некое прво патување во Парагвај. И помислив: Леле, тие зборуваат толку малку за Парагвај, зошто не би зборувал малку за тоа? И еве го резултатот. Каде е? Парагвај е во Јужна Америка ...

Прочитај повеќе Дали вреди шопингот во Сиудад Дел Есте? - Парагвај

Излив - Бразилија - Бразил

Има 10.114 мртви на 09/05/2020 (и се зголемуваат), овие само поради КОВИД-19. Дали кривата на жртвата се искачи доволно за оние што сакаа да го видат врвот на кривината? Како ја спасувате економијата со мртви работници? Како привлекувате странски инвеститори ако сакате да го поврзете нивниот имиџ со смртта? Тие…

Прочитај повеќе Излив - Бразилија - Бразил

3-дневен пат за Барилоче - Аргентина

3-дневен пат за Барилоче - Аргентина И во ова време на карантин ништо подобро од преземање стар албум и гледање на фотографиите. Што ме врати на првото патување во Барилоче, кое е во Аргентина. Останав само 3 дена во градот и успеав да фатам две станици. Сонце и снег. И…

Прочитај повеќе 3-дневен пат за Барилоче - Аргентина

Маите и прогнозата за крајот на светот - Мексико

Што можат да не научат Маите за крајот на светот? Пред некое време, во 2012 година, многу луѓе слушнаа за крајот на светот. И многу мистицизам се крена околу цивилизацијата на Маите. На крајот на краиштата, гласините велат дека според календарот на Маите, светот ќе заврши во

Прочитај повеќе Маите и прогнозата за крајот на светот - Мексико

Паркот Пиланесберг - часови по сафари за фотографии и животни - Јужна Африка

Здраво момци, овој пост ќе биде мешавина од совети и однесување на животните научени за време на моето прво патување во Јужна Африка. Совети за паркот Кругер Повеќето луѓе кои размислуваат да одат во Јужна Африка или што биле таму, да направите сафари со дискографска игра. …

Прочитај повеќе Паркот Пиланесберг - часови по сафари за фотографии и животни - Јужна Африка

Интервјуиравме со Мексиканка и донесовме препораки и совети за Коронавирус за Мексико

Интервјуиравме една Мексиканка и донесовме препораки за вирусот Корона и совети за Мексико! Ја сретнав Ерика за време на вечера во Рио де Janeанеиро. И таа се придружи на нашата турнеја група и ние ја споделивме истата маса. Ерика беше малку curубопитна за тоа колку е меѓународна нашата трпеза. Имавме луѓе ...

Прочитај повеќе Интервјуиравме со Мексиканка и донесовме препораки и совети за Коронавирус за Мексико

Како е можно да имате бесплатен јавен превоз? - Естонија - Талин

На нашето прво патување до Талин, главниот град на Естонија, кога пристигнавме на меѓународниот аеродром бевме изненадени од еден необичен аеродром. Всушност, она што изгледаше беше дека е дизајниран да биде еден од најкул и најпријатни аеродроми за влез. Признавам дека за време на моите патувања се чини дека неколку аеродроми се be

Прочитај повеќе Како е можно да имате бесплатен јавен превоз? - Естонија - Талин

Атракции во Габороне - Боцвана

Што да правам во Габороне - Боцвана На првото патување во Африка решив да ја минам границата помеѓу Јужна Африка и Боцвана. На крајот на краиштата, Бразил е малку далеку од африканскиот континент. Па се чинеше како добра идеја да се премине границата и да се види дали Боцвана изгледаше како

Прочитај повеќе Атракции во Габороне - Боцвана

Јужна Африка. Интервју со Јужноафриканска Република. И имаше неочекувана промена во средината на интервјуто.

Пред да започнам, морам да кажам дека ова интервју беше целосно направено без рака. Немавме време да размислиме за сценарио и тоа беше направено само со волја. На сопствен предлог на Лексиг. Таа сакаше нешто автентично! Најдобар начин да се постигне ова би било да се стори вака, користејќи мобилен телефон за снимање и…

Прочитај повеќе Јужна Африка. Интервју со Јужноафриканска Република. И имаше неочекувана промена во средината на интервјуто.

Што да посетите во Рига? Градот што обединува нова и стара архитектура - Летонија

Па, пред да зборувам за самата Рига, зошто завршив таму? Во желба да ги посети сите земји во светот, или барем повеќето од нив, Летонија беше на средина на патот, а на сред пат беше Летонија. Меѓу Естонија и Литванија. 😎 На мое изненадување минувањето на of

Прочитај повеќе Што да посетите во Рига? Градот што обединува нова и стара архитектура - Летонија

Интер банка

1- Зошто го препорачувам Банко Интер? Ако ви треба бразилска сметка за сметка од која било причина, без оглед дали тоа е затоа што живеете овде во Бразил, или заради работа, или да дојдете да студирате, дали поради туризам, или да испраќате или примате дознаки од странство предлог е дека that

Прочитај повеќе Интер банка

Луксембург - последното големо војводство на светот

Луксембург е мала земја во Европа, соседни Франција, Белгија и Германија. И, зошто вреди да се посети? Затоа што тој е последното Големо Војводство во светот. И, можеби ќе се запрашате: што е големо војводство? Едноставен одговор: тоа е земја, која наместо избран претседател, има голем војвода кој…

Прочитај повеќе Луксембург - последното големо војводство на светот

Осмиот континент

Како што ветив во последниот пост, ќе зборувам за осмиот континент. И каде е осмиот континент? Останува над нашите глави. Во вселената, во орбитата на Земјата! Во потрага по сателитски снимки со цел да се знае големината на пожарите во Бразил како целина. Тоа е, вклучително и 6-те главни бразилски биоми ...

Прочитај повеќе Осмиот континент

Седмиот континент

Што ако ти кажам дека наши сопствени (човечки суштества) Земјата доби седми континент? Да, веста изгледа добро, но за жал не е. Поради ѓубрето акумулирано во океаните што ги носи морските струи и завршуваат концентрирани во точка во Тихиот океан помеѓу Калифорнија и Хаваи ...

Прочитај повеќе Седмиот континент

Совети за тоа што да направите во Барселона

Барселона е одлична за оние кои сакаат необична архитектура. Фасадите и внатрешноста на туристичките места наведени подолу навистина му донесуваат на секој посетител уникатно и надвор од плоштадот искуство. Ако ова е прво патување во Барселона, следете ги овие совети: 1- Јазик: Првото нешто што ќе го забележите ...

Прочитај повеќе Совети за тоа што да направите во Барселона

Почит кон Нотр-Дам

Не знам како да го започнам овој пост, па ќе ти кажам која е неговата идеја. Тоа е оддавање почит на катедралата Нотр-Дам, која беше запалена на 15 април 04 година. Тоа е нешто што трогна многу луѓе, покрај гужвата и тагата што ги носи фактот. За мене, кој патував во Франција со пријателите и

Прочитај повеќе Почит кон Нотр-Дам

Како да се стигне околу Париз?

Како што ветив во претходниот пост, следниот пат кога отидов да разговарам за Париз, ќе донесам неколку совети овде за вас. (Објавувањето каде го давам ова ветување е ова) Па, време е да го одржиме ветувањето. Првото нешто што треба да направите е да ја дефинирате вашата почетна точка ...

Прочитај повеќе Како да се стигне околу Париз?

Дали да се забрани употребата на кофеин и кокаин?

Во претходниот пост направивме интервју со Перуанка и бразилски турист за Перу. (Можете да пристапите до ова одлично интервју со кликнување овде). Поради него решив да донесам aубопитност за перуанскиот чај од кока. Чај од кока Првата curубопитност е што чајот од кока се носи таму ...

Прочитај повеќе Дали да се забрани употребата на кофеин и кокаин?

Зошто Французите ги пресвртуваат носот кога зборувате англиски и што има врска со Бразилците?

Денес ќе разговараме за јазиците и зошто Французите го збрчкаат носот кога зборуваме англиски со нив. Па, скоро сите луѓе со кои разговарав за Франција и кои биле таму, секогаш велеле две работи: Дека има убаво, прекрасно место. И дека Французите го збрчкаат носот ако ви ...

Прочитај повеќе Зошто Французите ги пресвртуваат носот кога зборувате англиски и што има врска со Бразилците?