Mbretëria e Bashkuar, Vendi i çajit të 5 të mëngjesit dhe një vend për të mos u vonuar!

Sot ne do të flasim për Mbretërinë e Bashkuar, vendin që është i njohur për çajin e tij në 5:00 pasdite, dhe mos u vono! Mbërritja në Londër nga Aeroporti Ndërkombëtar Heathrow në udhëtimin tim të parë në MB, tashmë ishte e mundur të shihja diçka që është shumë e mirë për turistin. Aeroporti është i lidhur me metronë. Dhe ku…

Lexoni më shumë Mbretëria e Bashkuar, Vendi i çajit të 5 të mëngjesit dhe një vend për të mos u vonuar!

Belgjika - vendi ideal për të lexuar komike, ndërsa pini birrë dhe hani çokollata

Sot do të flasim për Belgjikën, një vend që ka të bëjë me komikët, birrën dhe çokollatat. Shpresoj që leximi të jetë një kënaqësi! Në fund do të kemi një surprizë (vetëm për brazilianët, tani për tani). Antwerp - kryeqyteti i diamanteve Një vend i shkëlqyeshëm për të shkuar në Belgjikë. Nëse është e mundur, unë rekomandoj trenin, sepse tashmë në

Lexoni më shumë Belgjika - vendi ideal për të lexuar komike, ndërsa pini birrë dhe hani çokollata

Sa çmime Nobel meriton nëna juaj? - Familja Curie themeloi të paktën 2 - Polonia dhe Franca

Në këtë Ditë të Nënës do të doja të shtroja pyetjen: Sa Çmime Nobel meriton nëna juaj? Unë mendoj se vetëm për të na dhënë dhuratën e jetës, ajo tashmë e meriton njërën, tjetra vjen për të na mbështetur derisa të kemi guxim dhe të ecim në këmbët tona. Epo, familja Curie ka krijuar të paktën 2

Unë dhe Marie Curie

Lexoni më shumë Sa çmime Nobel meriton nëna juaj? - Familja Curie themeloi të paktën 2 - Polonia dhe Franca

Pse kompanitë braziliane duhet t'i përmbahen ESG - Koncepti i Qeverisjes Sociale Mjedisore dhe si mund të përfitojë nga të gjithë.

Çfarë është ESG? Koncepti ESG është një ekuilibër midis trekëmbëshit: Mjedisi, Social dhe Qeverisja e një biznesi. Në këto pyetje mund të ilustrojmë se si: Mjedisi: Çështja mjedisore përfshin: ndryshimin e klimës, burimet natyrore, ndotjen, mbeturinat dhe biodiversitetin. Social: Në kriterin social mund të nxjerrim në pah: kapitalin njerëzor, mundësitë sociale,

Lexoni më shumë Pse kompanitë braziliane duhet t'i përmbahen ESG - Koncepti i Qeverisjes Sociale Mjedisore dhe si mund të përfitojë nga të gjithë.

Udhëtimi i parë në Austri - Vendi që revolucionarizoi botën - Vjenë

Duke përfituar nga karantina (për shkak të COVID-19) për të azhurnuar blogun. Mos harroni, nëse po dilni, vishni një maskë, nëse mund të vaksinoheni dhe t'u bindeni rregulloreve shëndetësore. Duke thënë këtë, a do të vizitojmë Austrinë? Kuriozitet Gjëja e parë që duhet mbajtur parasysh është se në Austri gjuha kryesore është gjermanishtja. Por ndalo ...

Rruga Mozart

Lexoni më shumë Udhëtimi i parë në Austri - Vendi që revolucionarizoi botën - Vjenë

Hollande? Standardi dhe diversiteti i lartë i Holland

Dhe duke përfituar nga karantina, le ta azhurnojmë këtë blog edhe pak. Një ide e shkëlqyeshme është të rishikoni atë album fotografik. Dhe rishikojeni atë, i cili ndoshta ishte një "udhëtim në të ardhmen" dhe në një univers kulturor! Po, sot do të flasim për Hollandën, vendin që mëson kaq shumë praktikisht në të gjitha lëndët. Holland është

Stacioni Qendror i Amsterdamit

Lexoni më shumë Hollande? Standardi dhe diversiteti i lartë i Holland

Udhëtimi i parë në Lituani - Vilnius - Duke parë miq të mirë

Çfarë më bëri më shumë përshtypje? Për të takuar shoqen time nga Bjellorusia, e cila edhe shtatzënë, kaloi kufirin vetëm për të parë përsëri shoqen e saj të vjetër braziliane, kjo ishte një përvojë unike. Dhe ajo akoma solli shumë dhurata! Një kunj dhe kartolinë nga Minsk, dhe disa kukulla nga Bjellorusia për fat. (Oh dhe gjithashtu biskota

Kalaja e Trakait

Lexoni më shumë Udhëtimi i parë në Lituani - Vilnius - Duke parë miq të mirë

Uruguaj një vend tjetër përveç Amerikës së Jugut. - Montevideo

  Duke përfituar nga koha e lirë në këtë karantinë, vendosa të shoh fotografi nga udhëtimet e vjetra dhe… vura re se kam më shumë material për të azhurnuar blogun nga sa imagjinoja. Sot do të flas pak për Uruguajin. Një vend që është shumë i ndryshëm nga Amerika e Jugut, dhe pse? Për shkak të politikave të tyre publike. Në…

Lexoni më shumë Uruguaj një vend tjetër përveç Amerikës së Jugut. - Montevideo

Intervistë me një brazilian, si është përvoja e një shkëmbimi? - Firenze - Itali

Si është përvoja e një shkëmbimi? Sot do t'ju sjellim pak si është përvoja e studimit jashtë vendit. Për ta bërë këtë, unë do të mbështetem në ndihmën e Thereza. Epo, ne u takuam kur ajo erdhi në Brasilia për të festuar ditëlindjen e motrës së saj. Ajo mori pjesë në programin "Shkenca pa Kufij" dhe kishte një great

Lexoni më shumë Intervistë me një brazilian, si është përvoja e një shkëmbimi? - Firenze - Itali

Majtas dhe ideologjia e djathtë, pse është pothuajse e pamundur të përcaktosh se në cilën anë je?

Kohët e fundit në Brazil është folur shumë për një luftë të supozuar ideologjike, midis njerëzve që mendojnë në një mënyrë "më të drejtë" kundër njerëzve që mendojnë "më të majtë". Por a e dini se çfarë kuptimi kanë këto terma? Para se të fillojmë, le të shohim se nga kanë ardhur këto terma. Origjina e së majtës dhe e djathtës.

Lexoni më shumë Majtas dhe ideologjia e djathtë, pse është pothuajse e pamundur të përcaktosh se në cilën anë je?

Shpërthimi - Brazilia - Brazil

Janë 10.114 të vrarë më 09/05/2020 (dhe në rritje), këta vetëm për shkak të COVID-19. A u rrit kurba e viktimës mjaftueshëm për ata që dëshironin të shihnin kulmin e kurbës? Si e kurseni ekonominë me punëtorë të vdekur? Si i tërheq investitorët e huaj nëse dëshiron ta shoqërosh imazhin e tyre me vdekjen? Ata

Lexoni më shumë Shpërthimi - Brazilia - Brazil

Parku Pilanesberg - një foto safari dhe mësime kafshësh - Afrika e Jugut

Përshëndetje djema, ky postim do të jetë një përzierje e këshillave dhe sjelljes së kafshëve të mësuara gjatë udhëtimit tim të parë në Afrikën e Jugut. Këshilla për Parkun Kruger Shumica e njerëzve që mendojnë të shkojnë në Afrikën e Jugut ose që kanë qenë atje mendojnë për të bërë një lojë fotografike me makinë safari. I ...

Lexoni më shumë Parku Pilanesberg - një foto safari dhe mësime kafshësh - Afrika e Jugut

Ne intervistuam një grua meksikane dhe sollëm rekomandime dhe këshilla të koronavirusit për Meksikën

Ne intervistuam një grua meksikane dhe sollëm rekomandime në lidhje me virusin Corona dhe këshilla për Meksikën! Takova Irikën gjatë një darke në Rio de Janeiro. Dhe ajo u bashkua me grupin tonë të turneut dhe ne ndamë të njëjtën tryezë. Érika ishte pak kurioze se sa ndërkombëtare ishte tryeza jonë. Kishim njerëz ...

Lexoni më shumë Ne intervistuam një grua meksikane dhe sollëm rekomandime dhe këshilla të koronavirusit për Meksikën

Si është e mundur të keni transport publik falas? - Estoni - Talin

Në udhëtimin tonë të parë në Talin, kryeqyteti i Estonisë, kur mbërritëm në aeroportin ndërkombëtar u befasuam nga një aeroport i pazakontë. Në fakt, ajo që dukej ishte se ishte projektuar të ishte një nga aeroportet më të këndshëm dhe më të këndshëm për të qenë. Unë rrëfej se gjatë udhëtimeve të mia duket se disa aeroporte be

Lexoni më shumë Si është e mundur të keni transport publik falas? - Estoni - Talin

Afrika e Jugut. Intervistë me një Afrikan të Jugut. Dhe pati një ndryshim të papritur në mes të intervistës.

Para se të filloj kam nevojë të them se kjo intervistë është bërë tërësisht pa punë. Nuk kishim kohë të mendonim për një skenar dhe u bë vetëm me vullnet. Me sugjerimin e vetë Lexiegh. Ajo donte diçka autentike! Mënyra më e mirë për të arritur këtë do të ishte ta bësh kështu, duke përdorur një celular për të regjistruar dhe

Lexoni më shumë Afrika e Jugut. Intervistë me një Afrikan të Jugut. Dhe pati një ndryshim të papritur në mes të intervistës.

Çfarë të vizitoni në Riga? Qyteti që bashkon arkitekturën e re dhe të vjetër - Letonia

Epo, para se të flas për vetë Rigën, pse përfundova atje? Në dëshirën për të vizituar të gjitha vendet në botë, ose të paktën shumicën e tyre, Letonia ishte në mes të rrugës, dhe në mes të rrugës ishte Letonia. Midis Estonisë dhe Lituanisë. Për habinë time kalimi i

Lexoni më shumë Çfarë të vizitoni në Riga? Qyteti që bashkon arkitekturën e re dhe të vjetër - Letonia

Inter Bank

1- Pse e rekomandoj Banco Inter? Nëse keni nevojë për një llogari braziliane për ndonjë arsye, qoftë për shkak se jetoni këtu në Brazil, ose për shkak të punës, ose për të ardhur për të studiuar, qoftë për shkak të turizmit, ose për të dërguar ose marrë remitanca nga jashtë sugjerimi është që

Lexoni më shumë Inter Bank

Kontinenti i Tetë

Siç është premtuar në postimin e fundit, unë do të flas për kontinentin e tetë. Dhe ku është kontinenti i Tetë? Ajo qëndron mbi kokat tona. Në Hapësirë, në Orbitën e Tokës! Në kërkim të imazheve satelitore në mënyrë që të dini madhësinë e zjarreve në Brazil si një e tërë. Kjo është, duke përfshirë 6 biomet kryesore braziliane ...

Lexoni më shumë Kontinenti i Tetë

Kontinenti i Shtatë

Po sikur të të them që në vet tonat (qeniet njerëzore) Toka ka fituar një kontinent të shtatë? Po, lajmi duket mirë, por fatkeqësisht nuk është kështu. Për shkak të mbeturinave të grumbulluara në oqeane që transportohen nga rrymat e detit dhe përfundojnë të përqendruara në një pikë në Oqeanin Paqësor midis Kalifornisë dhe Hawaiit ...

Lexoni më shumë Kontinenti i Shtatë

Një haraç për Notre-Dame

Nuk di si ta filloj këtë postim, kështu që do t'ju tregoj se cila është ideja e tij. Payingshtë duke i dhënë haraç Katedrales Notre-Dame, e cila u dogj në 15 Prill 04. Somethingshtë diçka që emocionoi shumë njerëz, përveç bujës dhe trishtimit që sjell fakti. Për mua që po udhëtoja për në Francë me miq dhe

Lexoni më shumë Një haraç për Notre-Dame

Si të shkoni në Paris?

Siç ishte premtuar në një post të mëparshëm, herën tjetër kur shkova të flas për Parisin do të sillja disa këshilla këtu për ju. (Postimi ku unë bëj këtë premtim është ky) Paj atëherë është koha ta mbajmë premtimin. Gjëja e parë që duhet të bëni është të përcaktoni pikën tuaj të fillimit ...

Lexoni më shumë Si të shkoni në Paris?

Pse francezët i kthejnë hundët kur flasin anglisht dhe çfarë ka të bëjë me brazilianët?

Sot do të flasim për gjuhët dhe pse francezët rrudhin hundët kur flasim anglisht me ta. Epo, pothuajse të gjithë njerëzit me të cilët fola për Francën dhe që kanë qenë atje, thanë gjithmonë dy gjëra: Se atje është një vend i bukur, i mrekullueshëm. Dhe që francezët rrudhin hundët nëse ju ...

Lexoni më shumë Pse francezët i kthejnë hundët kur flasin anglisht dhe çfarë ka të bëjë me brazilianët?