Bjellorusia për një shtetas Belarusian

Përshëndetni të gjithë, prandaj flasim pak për Bjellorusinë sot. Për ta bërë këtë, nuk ka asgjë më të mirë se intervistimi i një shtetasi të Bjellorusisë. Dhe kjo ishte kur e bëra këtë intervistë me mikun tim të dashur Kate. U takuam kur bëra udhëtimin e parë atje. Minsk ishte për vizitë dhe ajo ishte udhëzues lokale për një turne dhe me të vërtetë na ka ndihmuar një lëvizje lot brenda qytetit, kapjen autobusin e duhur dhe hedhur në ndalesat e duhura duke treguar disa vende, dhe madje edhe duke iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me gjëra të ndryshme të Bjellorusisë. Ne fillojmë miqësinë tonë atje, e cila mbetet e fortë edhe sot. Edhe ajo më dërgoi një pin bukur me flamurin e Bjellorusisë, e cila është mbledhja më e fundit, por kjo është ndoshta më i vjetër vjetër, sepse ai ndoshta ka gjatë viteve 30 por është shtuar kohët e fundit në mbledhjen atëherë ajo është të moshuar dhe të rinj në të njëjtën kohë. 😄 Natyrisht edhe unë paguaj mirësi duke dërguar një dhuratë për të këtu në Brazil dhe kjo është se si ne jemi të mbajtur punonjësit posta dhe me punë e vështirë. LOL (duke qeshur me zë të lartë) 😂. Pra, duhet të fillojmë?

Si zakonisht në këtë blog ngjyrat e rreshtave në tekstet do të ndryshohen. Kat do të jetë ai i kuq dhe unë do të jem i gjelbër. Le të fillojmë.

a. Kate, ku ke lindur? Dhe ku jetoni sot?

- Unë kam lindur në Mogilev (një nga gjashtë rajonet e Bjellorusisë, 180 km nga kryeqyteti - Minsk). Por pastaj unë u zhvendos në Minsk për të studiuar në Universitetin federal gjuhësor të Minsk, atëherë ka mbetur atje për të punuar (si në kryeqytet vetëm ju keni mundësinë për të fituar para për të mbijetuar ...) tani u martova një djalë Grodno (një nga gjashtë më e madhe qytetet e Bjellorusisë të cilat janë: Brest, Vitebsk, Gomel, Grodno, Mogilev dhe Minsk). Burri im u transferua gjithashtu nga qyteti i tij në kryeqytet për studime dhe më pas qëndroi për njerëzit e nderuar. Ne tani jetojmë në një shtëpi në rajonin e Minskut, 40 km nga atje. Dhe unë mendoj se kjo është alternativa më e mirë që mund të zgjedhim!

Ndërkohë, nga pasaporta, unë nuk jam më Katsia ... por Katherine. =)

b. Cila është puna juaj aktuale?

- Siç e dini, para se të trKam goditur një agjenci turistike në departamentin e pritjes dhe kam marrë përgjegjësinë për të huajt që vijnë në Minsk për të eksploruar këtë qytet dhe Bjellorusi në përgjithësi. Kam punuar atje për 4 vjet dhe tani duke punuar për një kompani austriake, dhe përfaqësuesi i tij dhe që nuk ka nevojë për të shkuar në zyrë çdo ditë. Kjo është për 300 $ në muaj. Unë mund të punoj nga shtëpia dhe kërkesa ime për shërbime dhe shitje është më e madhe, por kjo nuk është një rregull - është një përjashtim. Isha shumë me fat që kjo kompani më gjeti dhe donte që unë të punoja për t'i bërë gjërat të ndryshonin.

c- Çfarë ju pëlqen më së miri në Bjellorusi?

- Më pëlqen Bjellorusia sepse është një vend i bukur dhe paqësor. Dhe ne jemi në mes të Evropës, siç thuhet në të gjitha librat në Bjellorusi dhe kjo është e vërtetë - ne jemi të rrethuar nga Polonia, Lituania, Rusia, Ukraina, për shembull - për mua - Vilnius (kryeqyteti i Lituanisë) është më afër se vendlindjen time dhe shkoj atje çdo javë. Pavarësisht nëse është punë ose jo, më bën të ndihem si pjesë e Evropës. (Sigurisht, pas të gjitha kontrolleve në kufi, e cila nuk është shumë zbavitëse).

d- Çfarë do të ndryshonit nëse mundeni?

- Në këtë vend, është e ndaluar t'u përgjigjet këtyre pyetjeve. Nëse e dini se çfarë dua të them.

- Epo, ç'të themi për politikën? Për Bjellorusinë ishte më mirë të bëhesh i pavarur nga Bashkimi Sovjetik? Si është demokracia?

"Pra, nga të gjithë emrat dhe historinë, ne jemi të pavarur." Republika e Bjellorusisë që nga viti 1994 (dhe që atëherë ne kemi një dhe president i vetëm), por praktikisht jemi në lidhje të ngushtë me Rusinë, kemi borxh atyre një shumë të holla (në të vërtetë, ne = presidenti ynë) dhe po, ne jemi një vend demokratik për se nuk them asgjë për atë që presidenti ynë nuk do të doja të dëgjoj ... Do të thoja se është më shumë një monarki! 😜

Në fakt, në kushtetutë, kishim një vijë ku u përmend që një president nuk mund të zgjidhej më shumë se një sasi e caktuar kohe. Por presidenti ynë e fshiu këtë linjë dhe mbeti si i vetmi! Ndoshta kjo është një përgjigje për demokracinë tonë.

- Po ... Nuk mund të ankohem për Brazilin ...

f. Por mendoni se pavarësia ka përmirësuar jetën e qytetarëve?

- Qytetarët nuk e ndiejnë këtë pavarësi, për fat të keq, dhe shumë pak që jetojnë në një kryeqytet mund të lejojnë veten të shkojnë diku - të jetojnë pak më mirë. Por sipas pjesës tjetër të qyteteve, gjendja nuk është aq e mirë, njerëzit janë të varfër, pinë shumë, nuk kanë qenë kurrë në një vend tjetër dhe nuk mund të paguajnë vizën për të shkuar në Lituani, e cila është shumë afër.

g- A është gjuha bjelloruse e ngjashme me rusishten? Ose kush e di se si të flas rusisht mund të mos jetë në gjendje të flas gjuhën e Bjellorusisë?

- Ne kemi dy gjuhë kombëtare - rusisht dhe bjellorusisht. Por më shumë njerëz flasin rusisht, shumë njerëz nuk e njohin Belarusian (ose mua, për shembull). 😆

Kjo do të thotë që ju mund të kuptoni Belarusian, por ju nuk jeni në gjendje të flasin rrjedhshëm dhe pa gabime. Është e ngjashme me ruse, por ndryshe nga shqiptimi dhe disa fjalë janë krejtësisht të ndryshme. Në shkollë të gjitha librat janë shkruar në rusisht dhe bjellorusisht është si gjuhë e dytë dhe që nga viti i katërt fillojmë të mësojmë gjuhën dhe letërsinë e Bjellorusisë. Sigurisht, se pas që shumë njerëz nuk do të zgjedhin si gjuhë kryesore, pse edhe para se çdo gjë ishte në russo.Mas ne kemi disa shkollave me gjuhë të plotë Bjellorusisht - atje në matematikë ose fizikë mësohet në Belarusian. Por kjo është më shumë një përjashtim sesa rregulli.

h- Çfarë do të rekomandoje për një turist të bënte apo të vizitonte në Bjellorusi?

- Kjo varet nga koha që ai / ajo ka, dhe nga qyteti që dëshiron të shkojë. Por gjëja e parë është që me siguri të vijë në Bjellorusi dhe të mos besoni në gjithçka që ju tregojnë zyrtarët e turizmit ose çfarë të gjeni në internet, ose lexoni lajme lokale, sepse e vetmja e vërtetë do të jetë ajo që shihni me tuajën sytë.

- Wow, unë e pëlqeu atë! (E vetmja e vërtetë do të jetë ajo që sheh me sytë tuaj, Katherine).

- Better vijnë nga koha në kohë që të ketë kohë për të vizituar muzeumet e ndryshme, të marrë një shëtitje rreth qytetit dhe ndoshta udhëtojnë në një vend tjetër në qytet. Është gjithashtu më mirë nëse keni një mik që mund t'ju tregojë diçka ose një udhëzues, madje edhe me disa udhëzues të shkruar, nuk është e njëjtë. Mos kini frikë nga Bjellorusia - ne jemi shumë mikpritës dhe ne tani kemi një regjim pa viza për një qëndrim deri në 30 ditë (e cila punon vetëm nëse ju arrijnë dhe nisen në aeroportin Minsk).

Doni të shtoni ndonjë gjë tjetër? Një mesazh i vogël për këdo që e lexon këtë blog?

- Udhëtoni dhe bëni miq në çdo vend ku shkoni! Ju mund ta shihni njëri-tjetrin vetëm një herë, por kujtimet e mira gjithmonë do të jenë me ju!

- Pajtohem plotësisht!

E pra, erdhëm këtu në fund të një interviste tjetër, nga rruga, para se të përfundoja unë të kërkuar për të lënë kërkesën time personale për kompaninë që punësoi Kat, ju mund të jepni një ngritje për të! Përveç një udhëzuesi të madh, di shumë për vendin dhe të jetë shumë miqësor, tani ajo jep intervista ndërkombëtare !! Në anën tjetër të oqeanit, në një blog të turizmit brazilian! Unë mendoj se unë do të fillojë një fushatë: #raiseKatSalary

😄 😀 - Ishte kënaqësi, shumë lumturi! Faleminderit për intervistën.

- Kate Ishte kënaqësi të flisja përsëri me ju, dëshiroj më të mirën për ju (ti dhe burri juaj) dhe se kjo shëtitje e re është e mbushur me lumturi. Faleminderit për kohën, sinqeritetin dhe humorin në këtë intervistë! Dhe nëse ata vijnë në Brasilia tashmë e dinë?

большое спасибо / вялікі дзякуй (me ndihmën e Google!)

Tani ju takon, nëse ju pëlqen kjo intervistë, kënaqeni me atë atje, ndani me shokët tuaj dhe ndiqni rrjetet tona shoqërore.

Për më shumë përmbajtje për udhëtimet dhe intervistat, klikoni në hartën tonë të botës më poshtë. 😎

AFRIKA Azi EUROPE NORTH AMERICA Oqeani SOUTH AMERICA

Dhe një video kur kam marrë Pin.

Intervistë

Ads

Rômulo Lucena Shiko të gjitha

Ndani përvojat e udhëtimit, sillni pak kulturë dhe histori, në mënyrë që ta bëni udhëtimin tuaj më të qetë.
Ne bëjmë udhëtimin e parë dhe ju të vini me ne.

Lini komentin tuaj këtu

Ndjek

Shikoni email-in tuaj dhe konfirmojeni

%d Blogerët si kjo: